Afrique Ameriques Asie Moyen-Orient Internet Nations unies
 
Україна14 November 2005

“Репортери без кордонів” у Києві: “Час обіцянок пройшов!”

Напередодні візиту президента України Віктора Ющенко до Франції, Генеральний Секретар Репортерів без кордонів приїхав до Києва щоб обговорити стан свободи слова в Україні з місцевою владою.

Україна зробила вражаючий прогрес у індексі свободи слова “Репортерів без кордонів” за 2005 рік, піднявшись з 138 місця у 2004 до 112 у цьому році, здебільшого завдяки скасуванню цензури після помаранчевої революції. З іншого боку, арешт безпосередніх виконавців убивства журналіста Георгія Гонгадзе, у справі яка позначила початок кінця режиму Леоніда Кучми, вивів Україну зі списку “хижаків” свободи слова, який щороку складається “Репортерами без кордонів”.

Нажаль, ці хороші новини були зіпсовані кількома справами, які заплямували образ нового режиму на міжнародній арені. Одним з прикладів є напад на журналістку 34 Каналу Наталію Власову, який стався 4 жовтня у Дніпропетровську, після того, як вона викрила корупцію у середовищі місцевих політичних партій. Також було скоєно напад на редактора і власника незалежного тижневика Оберіг. Він отримав погрози 14 травня 2005 року за викриття розкрадання грошей у муніципальному фінансовому відділі Переяслава-Хмельницького.

Ще одним прикладом погіршення ситуації є безпідставний арешт Володимира Лут’єва, редактора тижневика “Евпаторийская Неделя”, у Севастополі 30 червня цього року, за те що він критикував сумнівні вибори. Двоє журналістів тижневика “Вгору”, фотограф Максим Соловйов і кореспондент Наталія Козаренко, були атаковані, а їх обладнання відібрали, коли вони вели репортаж про випадок рекетирства у Херсоні, на півдні країни.

До цього довгого списку нападів і утисків ми нещодавно додали те, що зараз відоме як “Справа Витівок Андрія Ющенко”. В той час, коли журнал Папарацці збирався розмістити на своїй обкладинці фотографію сина президента з дівчиною у компрометуючий позі, машина, що належала редактору журналу Валіду Арфушу, була частково зруйнована за допомогою коктейля Молотова, а він сам отримав кілька погроз. Зараз він знаходиться під постійним захистом міліції, яка, очевидно, сприйняла ці погрози дуже серйозно.

Всі ці епізоди вказують на погіршення клімату, незважаючи на той факт, що помаранчева революція викликала великій ріст надій в країні. Чи повинні ми нагадати президенту Віктору Ющенку що він обіцяв зробити свободу слова “пріоритетом свого мандату”.

Парламентські вибори у березні наступного року будуть вирішальним кроком для консолідації української демократії. Засоби масової інформації повинні мати змогу по працювати вільно, а влада повинна взяти на себе відповідальність за це. На жаль, по журналістам вдарила заборона коментувати виборчі програми різних кандидатів, через що освітлення цієї події в масс медіа не буде достатнім.

Журналісти повинні почуватись вільними і мати змогу працювати у цілковитій безпеці. Після кількох місяців ейфорії, клімат в Україні погіршується. Саме європейські і французькі лідери, які планують зустрітись з Віктором Ющенко, повинні нагадати йому про його обіцянки. Оскільки нещодавно Європейський Суд засудив Україну за те, що вона “не змогла захистити життя чоловіка пані Гонгадзе” і “не змогла розслідувати справу послідовно і ефективно”, важливо, щоб замовники і ініціатори цього жахливого вбивства були знайдені і віддані правосуддю. Це буде справжнім випробуванням ефективності і готовності київської влади нарешті перевернути сторінку безкарності. Час обіцянок пройшов. Нам потрібні зараз дії, зобов’язання, і судові справи проти тих, хто загрожує пресі і журналістам. Майбутнє України в Європі залежить від цього.

Europe press releases
4 June - Kosovo
Rrokum TV station still excluded by national broadcasting network
2 June - Ukraine
Potential witness’s death deals severe blow to probe into journalist’s murder
2 June - Turkey
Woman journalist held for past five weeks on baseless charge of link to armed group
2 June - Russia
Journalist seeks asylum in Finland after being convicted for prison torture articles
29 May - France
Regrettable decision by appeal court to lift ban on magazine only if offending photo is covered up

Reports
5 February 2009 - Bulgaria
“Resignation or resistance, Bulgaria’s embattled press hesitates”
28 January 2009 - Russia
Fact-finding visit : Moscow double murder may have been linked to November attack on local newspaper editor
27 June 2008 - Turkey
Investigation report into the detention of journalist Haci Bogatekin, imprisoned for more than two months and facing ten and a half years in prison
3 May 2008 - World press freedom day
Risks faced by journalists in Europe
24 December 2007 - Uzbekistan
State media serve president’s reelection bid, while independent journalists seem doomed to disappear
16 March 2006 - Belarus
Field Investigation: Institutionalized harassment of the news media
18 May 2005 - Azerbaijan
Murder of Elmar Huseynov : The investigation should not stop at finding the killers
29 April 2004 - Romania
Caught between Old Habits and Democratic Strides : Romanian Press at a Crossroads
10 December 2003 - Azerbaijan
Press freedom curtailed since Ilham Aliev’s election as president
25 November 2003 - Recommendations
Libel and insult laws : what more can be done to decriminalise libel and repeal insult laws ?
23 April 2003 - Italy
A media conflict of interest : anomaly in Italy
5 November 2002 - Russia
Regional news media suffer in battle for power : the example of Penza
30 April 2002 - Belarus
Keeping the Public Informed: A Status Report on Attacks against Freedom of the Press in Belarus

Sign the petitions
Uzbekistan
Jusuf Ruzimuradov

Europe archives
2009 archives
2008 archives
2007 archives
2006 archives
2005 archives
2004 archives
2003 archives
2002 archives
2001 archives
2000 archives